Nõva õpikoha avamine
aprill 30, 2024Loomasõbra laagris rõngastatakse linde
26.-30. juulil toimub Silma Õpikojas loomasõbra laager, mille üheks osaks on lindude rõngastamine. Laagrisse on oodatud 9-13 aastased lapsed. Lindude rõngastamist juhendab ornitoloog ja mitmete loodusraamatute autor Tarvo Valker.
Lindude rõngastamiseks pannakse ühel hommikul roostikkusse ja metsa üles võrgud. Sellel hommikul tõusevad lapsed enne hommikusööki, et aidata võrke kontrollida ning linde kaaluda. Püütud linnud saavad jalga rõngad ning lapsed aitavad nad vabadusse. Peale lindude võrgust võtmist kuni nende vabastamiseni kulub mõni minut, et linnud ei peaks tundma liigset stressi. Laagris osalevad lapsed saavad anda oma panuse meie lindude uurimisse, sest rõngastusandmed edastatakse Keskkonnaagentuuri rõngastuskeskusele. Nii saavad ornitoloogid teada, kuhu meie linnud rändavad. 2018. aastal toimunud laagris saime kätte Soomes rõngastatud tiigi-roolinnu, kes oli märgistatud kaks aastat varem Espoo lähedal. Meie looduskoolist on linnulennul sinna 149 kilomeetrit. 2022. aastal meie laagris rõngastatud rootsiitsitaja tabati aga aasta hiljem Prahast.
Milliseid linde me näeme? Roostikus olevatesse võrkudesse satuvad põhiliselt kõrkja- ja tiigi-roolinnud, kes suunduvad talvituma Aafrikasse. Augustis on pilliroog täis neile toiduks olevaid lehetäisid. Metsas olevatesse võrkudesse satuvad erinevad värvulised: punarind, erinevad tihased ja mitmed teised.
Rõngastamises osalemine annab lastele palju toredaid emotsioone ja teadmisi lindude kohta. Lisame väikese pildigalerii varasematel aastatel toimunud laagritest.
Loomasõbra laagris uuritakse ka putukaid, kalu, kahepaiksed ja imetajaid. Zooloogialaagrite kohta saate lähemalt lugeda siit.